Till Innehållet
HyVä-digi Sök på sidan

Nämnder och sektioner

Nämnderna och sektionerna är förtroendeorgan som styr produktionen av de offentliga tjänsterna. Nämndernas uppgifter och mötesrutiner fastställs i förvaltningsstadgan.

På våren 2024 sammanträder nämnden på följande dagar:
07.02., 05.03. och 14.05.2024. Mötena inleds kl. 17.00.

Mötesplats: WSOY-huset, Mannerheimgatan 20 K, 2. vån.

  • Ordförande Tom Liljestrand SFP (Roger Wide SFP)
  • Vice ordförande Kjell Grönqvist SDP (Torbjörn Bergström SDP)
  • Sebastian Ekblom SFP (Göran Wallen SFP)
  • Fred Henriksson SFP (Tobias Liljeström SFP)
  • Petra Lind SFP (Gia Mellin-Kranck SFP)
  • Bodil Lund SFP (Sofia Antman SFP)
  • Jeanette Broman Saml.+ KD (Mia Heijnsbroek-Wirén Saml. + KD)
  • Anders Sélen Gröna (Jens Hannuksela Gröna)
  • Jolanta Lundgren VF (Lotte Telakivi VF)
  • välfärdsområdesstyrelsens representat Heikki Junes (CENTERN)
  • representant för rådet för personer med funktionsnedsättningar Håkan Westerholm (Jonas Linström/ Monica Ståhls-Hindberg)
  • representant för äldre rådet Nina Björkman-Nysten
  • representant för ungdomsfullmäktige Tristan Lindholm (Ahti Pokkinen)
  • föredragande Camilla Söderström
  • sekreterare Lilian Andergård-Stenstrand

På våren 2024 sammanträder nämnden på följande dagar: 18.1, 15.2, 14.3, 16.4, 2.5, 16.5 och 30.5.2024. Mötena inleds kl. 17:30.
Revisionsnämnden sammanträder till ett extra möte 24.5.2024 kl. 17:00.

  • Ordförande Mia Myllys Saml. + KD (Kari Jahnsson Saml. + KD)
  • Vice ordförande Johanna Aaltonen SDP (Tero Aaltonen VF)
  • Hannu Ollikainen SFP (Martin Segerstråle SFP)
  • Petra Paakkanen SFP (Malin Havila SFP)
  • Johan Söderberg SFP (Björn Sundqvist SFP)
  • Ari Oksanen Saml. + KD (Hannele Luukkainen Saml. + KD)
  • Minna Raumanni Saml. + KD (Pirkko Parjanen Saml. + KD)
  • Minna Tirkkonen SDP (Auli Lehto-Tähtinen SDP)
  • Marko Piirainen SDP (Mikko Valtonen SDP)
  • Timo Raivio Gröna (Harri Lehtonen Gröna)
  • Ilkka Sillanpää Sannf. (Kari Pauloaho Sannf.)
  • Sonja Hällfors Cent.(Lenita Niemelä Cent.)
  • Sandra Riipi RN (Danita Westphal RN)
  • sekreterare Anne Salminen, KPMG Oy

På hösten 2024 sammanträder nämnden på följande dagar: 11.9, 9.10 och 3.12.2024. Mötena inleds kl. 17:30 och är huvudsakligen närmöten.

  • Ordförande Charlotta Engbom SFP (Laura Günsberg-Sandström SFP)
  • Vice ordförande Silja Metsola KOK + KD (Heljä Pulli Saml. + KD)
  • Stefan Andersin SFP (Markus Sjöholm SFP)
  • Pamela Stenberg SFP (Charlotta Savin SFP)
  • Benny Engård SFP (Tobias Karlsson SFP)
  • Jyrki Loijas Saml. + KD (Petri Hakasaari Saml. + KD)
  • Piia Malmberg Saml. + KD (Ritva Tarvainen Saml. + KD)
  • Nina Uski Saml. + KD (Hilkka Knuuttila Saml. + KD)
  • Eila Kohonen SDP (Mirja Suhonen SDP)
  • Hannu Vihreäluoto SDP (Tuomas Jakovesi SDP)
  • Mari Lotila Gröna (Hanna Hurtta Gröna)
  • Ilkka Luusua Sann. (Esa Kantee Sannf.)
  • Mikko Nieminen VF (Mikael Söderström VF)
  • Välfärdsområdesstyrelsens representat Tapani Eskola, föredragande Katja Blomberg, sekreterare Nina Nyholm
  • Äldrerådet Leena Sorjonen
  • Rådet för personer med funktionsnedsättningar Pauli Ritola (Tuula Räikkönen)
  • Ungdomsfullmäktige Samuel Kauppi

På våren 2024 sammanträder nämnden på följande dagar: 30.1., 13.2., 13.3., 9.4., 14.5. och 11.6.2024. Mötena inleds kl. 17:00 och är huvudsakligen närmöten.

OBS! 09.04. mötet är inhiberat

Möten hålls huvudsakligen som närmöten i räddningsverkets föreläsningssal. Teams-möte kan anordnas. Nämnden ordnar inte hybridmöten, vilket betyder att om mötet anges vara ett närmöte är det inte möjligt att delta på distans via nätet.

  • Ordförande Satu Lindgren Saml. + KD (Pamela Weckman Saml.+ KD)
  • Vice ordförande Christer Andersson SFP (Markus Sjöholm SFP)
  • Pia Baumgartner SFP (Sharie Sveholm SFP)
  • Mikael Karlsson SFP (Oscar Lökfors SFP)
  • Helene Liljeström SFP (Jonna Hinttaniemi SFP)
  • Tuomo Repo Saml. + KD (Erkki Naumanen Saml. + KD)
  • Tom Sundbäck SFP (Christoffer Hällfors SFP)
  • Jere Riikonen Saml. + KD (Antti Skogster Saml. + KD)
  • Janne Turunen SDP (Petri Hosiaisluoma SDP)
  • Jenni Hovilehto Gröna (Jari Oksanen Gröna)
  • Lennu Sajomaa Sannf.(Sari Kuuppo Sannf.)
  • Nina Pauloaho Cent.(Anne Penninkangas Cent.)
  • Roosa Lehtimäki Cent. (Marika Hyväri Cent.)
  • representant för rådet för personer med funktionsnedsättningar Håkan Westerholm (Maija Aatelo /Jonas Lindström)
  • representant för äldrerådet Carl-Johan Numelin
  • representant för ungdomsfullmäktige Edit Ahlgren (Alina Hämäläinen)
  • välfärdsområdesstyrelsens representant Patrik Björkman
  • föredragande Peter Johansson
  • sekreterare Marjut Helske

På våren 2024 sammanträder nämnden på följande dagar: 31.01., 06.03., 03.04., 08.05., 05.06 och eventuellt 20.06.2024. Mötena inleds kl. 17:30 och är huvudsakligen närmöten.

OBS! 06.03.24 mötet i WSOY-husets mötesutrymme
adress: Mannerheimgatan 20 K, 2. vån.

  • Ordförande Micaela Röman SFP (Bodil Weckström SFP)
  • Vice ordförande Anna-Mari Eloranta SDP (Sanna Tiivola SDP)
  • Tove Munkberg SFP (Hanna Lönnfors SFP)
  • Pamela Stenberg SFP (Elin Andersson SFP)
  • Pehr Sveholm SFP (Stefan Andersin SFP)
  • Irmeli Hoffren Saml. + KD (Katri Kakkuri Saml. + KD)
  • Juha Kittilä Saml. + KD (Jani Asunmaa Saml.+ KD)
  • Tero Suominen Saml.+ KD (Jari Ilkka Saml.+ KD)
  • Meri Lohenoja SDP (Sirpa Kurki SDP)
  • Markus Pietikäinen SDP (Juha Jokinen SDP)
  • Sanna Kivineva Gröna (Tanja Lehtikuusi Gröna)
  • Jarkko Haverinen Sannf. (Esa Kantee Sannf.)
  • Roy Harkimo RN (Olli Kykkänen RN)
  • Välfärdsområdesstyrelsens representat Arto Kujala
  • Representant för äldrerådet Juha Huotari
  • Representatn för rådet för personer med funktionsnedsättningar Maija Aatelo (Tuula Räikkönen)
  • Ungdomsfullmäktige Rasmus Heino (Emma Karmanheimo)
  • föredragande Annika Immonen
  • sekreterare Marja Lahti-Elers

Nämnden sammanträder på följande dagar: 15.01., 05.02., 12.02., 11.03., 08.04., 06.05., 27.05., och 17.06.2024. Mötena inleds kl. 15:30.

Höstens första möte blir endera 12.08. eller 19.08.2024.

  • Ordförande Tove Munkberg SFP (Stina Lindgård SFP)
  • Vice ordförande Tero Suominen Saml.+ KD (Jari Ilkka Saml.+ KD)
  • Ben Grundström SFP (Stefan Sandström SFP)
  • Matti Jäppilä Sannf. (Jarkko Haverinen Sannf.)
  • Eva Kuntsi SDP (Riitta Ahola SDP)
  • Tiina Sinkkonen Saml. + KD (Kia Lindström Saml. + KD)
  • Suvi Vuoksenranta Saml. + KD (Hilkka Knuuttila Saml. + KD)
  • välfärdsområdesstyrelsens representat Kevin Servin
  • föredraganden Kirsi Oksanen, Ilona Koskenniemi, Carita Schröder
  • sekreterare Marja Lahti-Elers

  • Ordförande Christel Liljeström (SFP)
  • Vice ordförande Jarkko Ilomäki (Saml.)
  • Matti Lehesniemi (SDP)
  • Sari Kuuppo (Sannf.)
  • Reeta Rossi (Gröna)

5 ersättare

  • Matti Pirhonen (Cent.)
  • Ulla Vuorinen (RN)
  • Sami Haapavaara (VF)
  • Lisbeth Konttinen (KD)
  • Tatu Chanth (EOP)