Till Innehållet
HyVä-digi Sök på sidan

Skolkurator och skolpsykolog

Skolkurator

Skolkuratorn är skolans expert på det sociala området och har kompetens för mångsidig studerandevård. Kuratorn erbjuder handledning och stöd samt vid behov krishjälp till eleven, vårdnadshavarna och skolgemenskapen som en del av elevvårdsteamet.

Kontakta kuratorn

Kontaktuppgifter

Nina Böhls-Nybonn

Ledande kurator, Elevvård

044 055 5292

Nina.Bohls-Nybonn@itauusimaa.fi

Taru Mahlanen

Skolkurator

040 076 8847

Taru.Mahlanen@itauusimaa.fi

Askolan alakoulu, Askolan yläkoulu, Juornaakylän koulu, Moninkylän koulu, Särkijärven koulu

Fanny Sund

Skolkurator

040 594 2890

Fanny.Sund@itauusimaa.fi

Myrskylän koulu, Kirkonkylän koulu, Pukkila, Askolan lukio, Careeria Askolan toimipiste

Marina Borgman

Skolkurator

040 099 2838

Marina.Borgman@itauusimaa.fi

Kvarnbacken, Eklöfska skolan, Sagobackens förskola, Haikobrinkens förskola

Mona Bergman

Skolkurator

040 575 5626

Mona.Bergman@itauusimaa.fi

Lyceiparkens skola, Grännäs skola, Sannäs skola, Äppelgårdens förskola, Ebbo förskola

Victoria Etter Von

Skolkurator

040 512 3819

Victoria.Von.Etter@itauusimaa.fi

Fredrika-koulu, Tolkkisten koulu, Jokilaakson koulu, Kaarenkylän esiopetus, Ylä-Haikkoon päiväkodin esiopetus

Anna Handroos

Skolkurator

040 541 1833

anna.handroos@itauusimaa.fi

Miili, Borgby skola åk 1-6, Södra Paipis skola åk0-6, Norra Paipis skola åk 1-6, Nickby barnträdgård, Metsärinne, Norlandia Kaisla, Lehmuslinna, Poco, Leppätien koulu vl 0-6, Hamarin koulu ja esikoulu

Leena Haveri

Skolkurator

040 056 2234

Leena.Haveri@itauusimaa.fi

Huhtisen koulu, Kevätkummun koulu, Kevättuulen esiopetus, Kuutamopolun esiopetus

Saija Heikkinen

Skolkurator

040 489 5744

Saija.Heikkinen@itauusimaa.fi

Careeria: POMO-talo, Perämiehentie 2/3, LIVE

Minna Helminen

Skolkurator

040 632 8967

Minna.Helminen@itauusimaa.fi

Linnajoen yläkoulu vl7-8, Careeria: Perämiehentie 1/3, Ammattitie

Eva Holmberg

Skolkurator

044 055 5406

Eva.Holmberg@itauusimaa.fi

Strömborgska skolan, Kullo skola, Hindhår skola, Skogsstjärnan

Ina Johansson

Skolkurator

040 584 9977

Ina.Johansson@itauusimaa.fi

Vårberga skola, Linnajoen koulu vl9, Careeria: HKK (merkonom), Vårvindens förskola

Katri Krigsholm

Skolkurator

040 198 6433

Katri.Krigsholm@itauusimaa.fi

Peipon koulu, Gammelbackan esiopetus, Eestinmäen esiopetus

Henna Liljeström

Skolkurator

040 184 5658

Henna.Liljestrom@itauusimaa.fi

Borgå Gymnasium, Careeria: HKK loput

Sari Makkonen

Skolkurator

040 718 6776

Sari.Makkonen@itauusimaa.fi

Pääskytien koulu

Tarja Nyman

Skolkurator

040 489 1844

Tarja.Nyman@itauusimaa.fi

Linnankosken lukio

Sari Salin-Hämäläinen

Skolkurator

040 588 0366

Sari.Salin-Hamalainen@itauusimaa.fi

Albert Edelfeltin koulu, Hornhattulan esiopetus, Helmen esiopetus, PK Metsätähti esiopetus

Anne Tukiainen

Skolkurator

040 359 4908

Anne.Tukiainen@itauusimaa.fi

Keskuskoulu, Ilolan koulu, Epoon koulu, Puistopäiväkodin esiopetus, Epoon esiopetus

Gina Schoultz Von

Skolkurator

040 489 5757

Gina.Von.Schoultz@itauusimaa.fi

Prakticum, Borgå Folkakademi, OPTIMA-Telmaenheten i Borgå

Eija Viitolahti-Liimatainen

Skolkurator

040 563 9958

eija.viitolahti-liimatainen@itauusimaa.fi

Sipoonlahden koulu vl. 5-9, Kulloon koulu + esikoulu, Hinthaaran koulu + esikoulu

Ida Blomqvist

Ansvarig skolkurator

040 182 1744

Ida.Blomqvist@itauusimaa.fi

Koskenkylän koulu, Hilda Käkikosken koulu (Lappträsk), Sävträsk skola, Valkon koulu

Miia Felin

Skolkurator

044 0565 1063

miia.felin@itauusimaa.fi

Isnäs skola, Isnäsin koulu, Harjurinteen koulu vl. 9, Lovisavikens skola, Lovisa Gymnasium, Loviisan lukio

Maiju Hakalehto

Skolkurator

040 480 2483

maiju.hakalehto@itauusimaa.fi

Harjurinteen koulu vl 0-8

Jenny Valkama

Skolkurator

044 055 5343

Jenny.Valkama@itauusimaa.fi

Generalshagens skola, Forsby skola, Ruukin koulu, Tessjö skola, Tesjoen koulu, Kapellby skola (Lappträsk)

Micaela Wickström-Tillander

Ansvarig skolkurator

040 191 4525

Micaela.Wickstrom-Tillander@itauusimaa.fi

Kyrkoby 0-6, Söderkulla 0-6, Boxby skola 0-6, Gumbostrand 0-6, Salpar skola 0-6

Charlotta Aikio

Skolkurator

040 566 0465

Charlotta.Aikio@itauusimaa.fi

Kungsvägens skola, Sibbo Gymnasium

Anna Handroos

Skolkurator

040 541 1833

anna.handroos@itauusimaa.fi

Miili, Borgby skola åk 1-6, Södra Paipis skola åk0-6, Norra Paipis skola åk 1-6, Nickby barnträdgård, Metsärinne, Norlandia Kaisla, Lehmuslinna, Poco, Leppätien koulu vl 0-6, Hamarin koulu ja esikoulu

Hanna Kankaanpää

Skolkurator

050 380 2519

Hanna.Kankaanpaa@itauusimaa.fi

Sipoonjoen yhtenäiskoulu 7-9, Sipoon lukio, Keuda

Jaana Kittilä

Skolkurator

050 344 6918

Jaana.Kittila@itauusimaa.fi

Sipoonlahti vl 0-4, Jokipuisto vl 0-6, Talma vl 0-6, Sipoonjoen koulu 0-3

Tuire Tölli

Skolkurator

050 564 0431

Tuire.Tolli@itauusimaa.fi

Lukkarin koulu 0-6

Eija Viitolahti-Liimatainen

Skolkurator

040 563 9958

eija.viitolahti-liimatainen@itauusimaa.fi

Sipoonlahden koulu vl. 5-9, Kulloon koulu + esikoulu, Hinthaaran koulu + esikoulu

Ifall din egen skola inte hittas på listan, fråga mer uppgifter direkt från din läroinrättning.

Skolpsykologen

Skolpsykologen fungerar som skolgemenskapens expert inom det psykologiska området.

Du kan dessutom kontakta psykologen om

Kontaktuppgifter till skolpsykologerna

Rauni Pääkkönen

Ledande skolpsykolog

050 326 5132

Rauni.Paakkonen@itauusimaa.fi

Juuli Halonen

Skolpsykolog

040 352 8691

ext-juuli.halonen@itauusimaa.fi

Askolan lukio, Careeria Askola

Heidi Mielonen

Skolpsykolog (köptjänst)

040 156 4082

EXT-heidi.mielonen@itauusimaa.fi

Askola för- och grundskola

Liina Graverson

Skolpsykolog (köptjänst)

040 350 9700

EXT-liina.graverson@itauusimaa.fi

Skolorna i Mörskom och Pukkila

Satu Bollmann

Skolpsykolog

040 193 5914

Satu.Bollmann@itauusimaa.fi

Careeria: Ammattitien, Perämiehentien ja Aleksanterinkadun toimipisteet

Johanna Eirola

Skolpsykolog, på plats: mån, ons, fre

040 525 8617

ext-johanna.eirola@itauusimaa.fi

Albert Edelfeltin koulu, Kulloon koulu, Fredrika koulu, Päiväkoti Helmi (förskola), Päiväkoti Metsätähti (förskola), Kulloon päiväkoti (förskola), Hornhattulan päiväkoti (förskola)

Emilia Ek-Söderström

Skolpsykolog

040 354 7287

Emilia.Ek@itauusimaa.fi

Borgå gymnasium, Akan

Senja Härmä-Riisiö

Skolpsykolog

040 482 9170

Senja.Harma-Riisio@itauusimaa.fi

Linnajoen koulu, Kevätkummun koulu 6lk

Mette Ingman

Skolpsykolog

040 060 2201

Mette.Ingman@itauusimaa.fi

Kvarnbackens skola, Sannäs skola, Grännäs skola, Bjurböle förskola, Ebbo förskola, Äppelgårdens förskola ja Sagobacken

Hanna Jäntti

Skolpsykolog

040 352 4201

Hanna.Jantti@itauusimaa.fi

Linnankosken lukio

Leila Korhonen

Skolpsykolog

040 526 2837

Leila.Korhonen@itauusimaa.fi

Keskuskoulu, Huhtisen koulu, Ilolan koulu, Epoon koulu, Puistopäiväkodin esiopetus, Kuutamopolun esiopetus, Epoon päiväkodin esiopetus

Roope Rytkönen

Skolpsykolog

040 054 9654

ext-Roope.Rytkonen@itauusimaa.fi

Careeria HKK, Live

Sara Renvall

Skolpsykolog

040 187 6934

Sara.Renvall@itauusimaa.fi

Lyceiparkens skola, Careeria svenska merkonomer, Optima, Vårberga skola, Vårvindens förskola, Bjurböle förskola

Riina Von Schantz

Skolpsykolog

040 354 9752

Riina.Von.Schantz@itauusimaa.fi

Tolkkisten koulu, Hamarin koulu, Ylä-Haikkoon esiopetus

Sini Suomi

Skolpsykolog, på plats: mån, tis, tors, fre

040 559 0038

ext-sini.suomi@itauusimaa.fi

Peipon koulu, Kevätkummun koulu 1-5 luokat, Gammelbackan päiväkoti (förskola), Eestinmäen päiväkoti (förskola), Kevättuulen förskola

Sakari Suvanto

Skolpsykolog

040 489 3306

ext-sakari.suvanto@itauusimaa.fi

Pääskytien koulu, Hinthaaran koulu, Jokilaakson koulu, Hinthaaran päiväkoti (förskola) Kaarenkylän päiväkoti (förskola)

Anna Vaittinen

Skolpsykolog (köptjänst)

040 525 8617

EXT-Anna.Vaittinen@itauusimaa.fi

Kevätkummun koulu lk 1-5 ja esiopetus, Jokilaakson koulu ja Kaarenkylän päiväkodin esiopetus

Martin Westerling

Skolpsykolog, på plats: tis-fre

040 168 5076

ext-martin.westerling@itauusimaa.fi

Boxby skola, Gumbostrands skola, Norra Paipis skola, Salpar skola, Söderkulla skola, Södra Paipis skola, Prakticum

Enni Hongisto

Skolpsykolog

044 055 5903

Enni.Hongisto@itauusimaa.fi

Harjurinteen koulu, Loviisan lukio

Peter Sundsten

Skolpsykolog (köptjänst)

040 350 9405

EXT-peter.sundsten@itauusimaa.fi

Hilda Käkikosken koulu, Isnäsin koulu ja esikoulu, Koskenkylän koulu ja esikoulu, Ruukin koulu ja esikoulu, Tesjoen koulu ja esikoulu, Valkon koulu, Kapellby skola, Lovisa gymnasium, Forsby skola och förskola, Generalshagens skola och förskola, Isnäs skola och förskola, Sävträsk skola och förskola, Tessjö skola, Lovisavikens skola

Elli Muttonen

Skolpsykolog

040 191 6087

ext-elli.muttonen@itauusimaa.fi

Sipoon lahden koulu, Jokipuiston koulu

Minna Salmi

Skolpsykolog

040 153 5602

ext-minna.salmi@itauusimaa.fi

Sipoon joen koulu, Lukkarin koulu, Leppätien koulu, Talman koulu

Essi Suomela

Skolpsykolog

040 355 4529

ext-essi.suomela@itauusimaa.fi

Sipoon lukio, Keuda Sipoo

Martin Westerling

Skolpsykolog, på plats: tis-fre

040 168 5076

ext-martin.westerling@itauusimaa.fi

Boxby skola, Gumbostrands skola, Norra Paipis skola, Salpar skola, Söderkulla skola, Södra Paipis skola, Prakticum

Teresia Åström

Skolpsykolog

teresia.astrom@itauusimaa.fi

Kungsvägens skola, Kyrkoby skola, Borgby skola, Sibbo Gymnasium